(Nyitókép: Frank Hoermann / SVEN SIMON / SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP)
November 27-én, hosszú politikai küzdelmek, kölcsönös zsarolások és elvtelen háttéralkuk után az Európai Parlamentben megszavazták az új Európai Bizottságot. Mindössze a képviselők 54 százaléka voksolt igennel, így
ez az EU történetének legkisebb támogatottságú biztosi kollégiuma.
1999 óta arra sem volt példa, hogy egyetlen biztosjelöltet sem utasított vissza az EP. E tényezők egyike sem arra utal, hogy minden rendben lenne az Európai Unió háza táján. A fő konfliktust az adja, hogy a liberális–globalista brüsszeli elit és a vele lepaktáló Európai Néppárt (EPP) azon dolgozik, hogy semmissé tegye a változást óhajtó választók akaratát. Minden fontos kérdésben marad az irány. De vajon meddig tartható fenn, tekintettel arra, hogy január 20-án hivatalba lép Donald Trump?
Amilyen gyorsan sikerült a csúcsvezetői pozíciókat szétosztania a szocialista–liberális–néppárti koalíciónak, olyan nehéz volt dűlőre jutnia az új biztosok személyét illetően.
A hosszas huzavonában a felek nem riadtak vissza a zsarolástól sem.
Az EP baloldala például szeretett volna megszabadulni a svéd jelölttől, a néppárti Jessika Roswalltól, mivel gyengének érezte a teljesítményét. Manfred Weber EPP-elnök a színfalak mögött azzal fenyegette meg koalíciós partnereit, hogy ebben az esetben a belga Hadja Lahbibon áll bosszút, és megtorpedózza a jelölését. Végül mindkettejüket megszavazták a szakbizottságban.
A legnagyobb drámát a hat ügyvezető alelnök személyének kiválasztása hozta,
főleg kettő kapcsán voltak parázs viták. A spanyol szocialista Teresa Ribera – aki a portfóliója alapján várhatóan az új bizottság második embere lesz – a zöldmegállapodás miatt szúrta a néppártiak szemét, az olasz jelöltet, az Olaszország Fivérei pártban politizáló Raffaele Fittót pedig a jobboldalisága nem tette igazán népszerűvé a koalíció balfelén. Végül egy huszárvágással sikerült feloldani a patthelyzetet: minden biztost megszavaztak, köztük a magyar kormány jelöltjét, Várhelyi Olivért is. Habár ez örvendetes hazánk szempontjából, nem teszi semmissé azt, hogy
az új bizottság útját elvtelen koalíció, zsarolások és korrupció kövezte ki.
Ursula von der Leyen EB-elnök egyelőre egyetlen szempontból könyvelhet el vereséget: nem sikerült teljesíteni a nemek egyenlő képviseletéről szóló vállalását. A biztosok között ugyanis 16:11-es többségben vannak a férfiak. Ha más felosztásban nézzük, a bizottság többsége, 14 fő köthető az Európai Néppárthoz. Jócskán lemaradva, 5 fővel következik az Újítsuk Meg Európát (Renew), 4-gyel a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D), illetve 1-1 fővel az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR), valamint a Patrióták Európáért (PfE).